Samochody typu PBV marki Kia

W trakcie tegorocznych targów Consumer Electronics Show (CES) 2024 w Las Vegas, Kia zaprezentowała niezwykle intrygujące kulisy swojej nowatorskiej strategii Platform Beyond Vehicle (PBV). Kia zdradziła szczegóły planów, które z pewnością ożywią świat mobilności. Początkowy etap wdrażania PBV obejmuje wprowadzenie na rynek rewolucyjnego pojazdu, opartego na nowoczesnej modułowej koncepcji, a przedsmakiem tej rewolucji jest Kia Concept PV5.


Idea samochodów PBV

kia pv5

Pojazdy typu PBV marki Kia stanowią kompleksowe rozwiązania w dziedzinie mobilności, łącząc indywidualnie dostosowane pojazdy elektryczne z zaawansowanym oprogramowaniem opartym na strategii SDx (software-to-everything) Hyundai Motor Group. Modele PBV marki Kia otwierają nowe perspektywy biznesowe i życiowe dzięki innowacyjnym wnętrzom, które gwarantują najwyższy stopień swobody i elastyczności w ich aranżacji.

Kia PV1, PV5

Samochody typu PBV marki Kia są manifestacją wizji, która zakłada przekształcenie marki w lidera dostarczającego zrównoważone rozwiązania mobilności. Wykraczając poza granice tradycyjnych pojazdów, nasze PBV są zaprojektowane w taki sposób, aby zaspokoić zróżnicowane potrzeby klientów i społeczności.

Kia PV5

Kia oferuje zoptymalizowane pojazdy i usługi, dostosowane do konkretnych warunków rynkowych i biznesowych, aby spełnić oczekiwania swoich użytkowników. Nasze samochody PBV to nie tylko środki transportu – to również kompleksowe rozwiązania, które integrują się z różnorodnymi stylami życia i otwierają nowe horyzonty w dziedzinie mobilności.


Modele koncepcyjne

Kia PV5

Model PV5

Kia zrewolucjonizuje przyszłość mobilności, wprowadzając na rynek szeroką gamę wersji swojego nowego modelu PV5. Od podstawowej po futurystyczny van, z wysokim dachem czy podwoziem z kabiną – każdy znajdzie coś dla siebie. Jednak to nie koniec innowacji, ponieważ marka zapowiada rewolucyjny krok w kierunku autonomicznego transportu.

Kia PV7

Model PV7

W dalszych etapach Kia rozszerzy swoją ofertę o nowy model PV7największy samochód w gamie, oferujący więcej przestrzeni wewnętrznej, imponujący zasięg oraz doskonałą funkcjonalność. To kolejny krok marki w kierunku spełniania różnorodnych oczekiwań klientów, zapewniając im jeszcze większy komfort podróżowania.

Kia PV1, PV5

Model PV1

Kia wprowadzi również na rynek model PV1najmniejsze auto w gamie, zoptymalizowane pod kątem efektywnego transportu logistycznego na krótkich dystansach. Dzięki wykorzystaniu modułów napędowych, pojazd minimalizuje średnicę zawracania, co czyni go idealnym rozwiązaniem do zadań miejskich i krótkotrwałych tras logistycznych.


Ekosystem PBV

Kia PBV

Modele

W roku 2025 gama modeli PBV marki Kia rozszerzy się o nowe propozycje, zaczynając od modelu PV5, który zostanie później uzupełniony o PV7 i PV1. Dzięki zróżnicowanym rodzajom zabudowy połączonym z platformą PBV, nasze modele staną się wszechstronnymi narzędziami. Od logistyki po transport osobowy, aż po obszary biznesowe – PBV marki Kia zapewnią odpowiednie rozwiązania do różnych działań.

fabryka Kia PBV

Produkcja

W 2023 roku Kia rozpoczęła budowę nowej fabryki Hwaseong EVO, specjalnie dedykowanej produkcji modeli PBV. W tym zaawansowanym zakładzie zostanie zastosowany innowacyjny proces produkcyjny, łączący nowatorskie metody z tradycyjnym systemem produkcji. Ta synergia umożliwi nam nie tylko efektywne, ale także elastyczne dostosowywanie się do dynamicznie zmieniających się potrzeb rynku.

Kia PBV

Proces rozwoju 

Proces projektowy przeszedł transformację, stając się bardziej responsywny i elastyczny, umożliwiając dynamiczne dostosowywanie się do różnorodnych wymagań rynku. W rezultacie Kia dostarcza pojazdy spełniające oczekiwania biznesowe i kształtuje rozwiązania z myślą o indywidualnych preferencjach klientów.

Kia PBV

Nowoczesne rozwiązania

Kia rozwija specjalistyczne rozwiązania dla różnych branż, mając na celu zwiększenie efektywności biznesowej i przygotowanie do elektrycznej i autonomicznej mobilności w przyszłości. System Kia IVI (In-Vehicle Infotainment) automatycznie dostosowuje się do użytkownika, wczytując profile, ustawienia i preferencje w czasie rzeczywistym. Usługi zoptymalizowane dla klienta są rejestrowane w IVI App, umożliwiając łatwy dostęp do różnych aplikacji.


Trzyetapowa strategia

Strategia marki dotycząca PBV została rozłożona na trzy etapy, obrazujące, w jaki sposób pojazdy PBV marki Kia zainicjują transformację w realizacji wizji Smart Driving Experience (SDx) Hyundai Motor Group. Te pojazdy staną się kluczowym narzędziem w dostarczaniu spersonalizowanych rozwiązań, doskonale dopasowanych do indywidualnych potrzeb klientów.

Kia PBV - 24

ETAP I

W pierwszym etapie zostanie wprowadzona Kia PV5 – pierwszy średniej wielkości pojazd typu PBV. To elektryczny samochód zoptymalizowany dla kluczowych dziedzin, takich jak: dostawy, usługi użyteczności publicznej i transport. Posiada możliwość dostosowania zabudowy do różnych potrzeb klientów.

Kia PBV - 48

ETAP II

W kolejnym etapie samochody typu PBV marki Kia przejdą metamorfozę, stając się inteligentnymi platformami mobilnymi, które w pełni wykorzystują sztuczną inteligencję do interakcji z użytkownikami. Wraz z tymi innowacjami nadejdą nowe formy biznesu, silnie związane z robotyką i kolejnymi technologiami przyszłości.

Kia PBV - 67

ETAP III

W końcowym etapie samochody typu PBV marki Kia przekształcą się w wysoce konfigurowalne rozwiązania mobilne. Autonomiczne pojazdy połączone w sieć będą zarządzane jednym inteligentnym systemem operacyjnym dla miast, a ludzie, pojazdy typu PBV i infrastruktura społeczna będą harmonijnie ze sobą związane.


Samochód: osobowy, a może dostawczy?

To zależy od Ciebie!

Za stałą kabiną, tworzącą strefę kierowcy, znajdują się różne wymienne części zabudowy w postaci modułów, które można łatwo podłączyć do samochodu za pomocą sprzęgła elektromagnetycznego lub mechanicznego. Dzięki temu innowacyjnemu podejściu, pojazd typu PBV staje się prawdziwie wszechstronnym narzędziem: w ciągu dnia pełni funkcję taksówki, w nocy przeobraża się w sprawnego samochodu dostawczego, a podczas weekendów staje się pojazdem rekreacyjnym.

To wszystko jest możliwe dzięki modułowej budowie, opartej na konstrukcji nadwozia bez spawów, znanym jako Dynamic Hybrid. Ta elastyczna konstrukcja umożliwia dostosowanie długości ruchomych elementów w zależności od aktualnego przeznaczenia pojazdu.

Kia PV7 PV1

Z troską o środowisko

Kia PV5

Wykorzystanie szerokiej gamy ekologicznych materiałów, takich jak biotworzywa, tworzywa sztuczne pochodzące z materiałów postkonsumenckich (PCM), biofarby, tkaniny PET z recyklingu, filc i przędza, oraz pianka bio-PU, nie tylko minimalizuje obecny i przyszły wpływ na środowisko, ale także dostarcza unikalny efekt wizualny i atrakcyjność w dotyku.


Plany na przyszłość

Kia PBV

Kia planuje zintegrować swoją działalność w obszarze pojazdów typu PBV z kluczowymi dziedzinami rozwoju Hyundai Motor Group, obejmującymi: robotykę, Zaawansowaną Mobilność Powietrzną (AAM) oraz technologię jazdy autonomicznej, w celu ostatecznego wdrożenia tych innowacji w inteligentnych miastach.